14 χρυσά ο Ι.Ο.Θ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κάνοε-Καγιάκ

Jul 22, 2019 Κατηγορίες: Ανακοινώσεις,Νέα

Θρίαμβος για τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Θεσσαλονίκης και το Κανόε- Καγιάκ. Με 14 χρυσά, 2 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλλια αποχώρησαν από το 29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κανόε- Καγιάκ- Καγιάκ Σπριντ, οι αθλητές του Ομίλου.

Πιο συγκεκριμένα οι αθλητές του Ι.Ο.Θ με προσήλωση στον στόχο τους κατάφεραν να «σαρώσουν» τα μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ανάμεσα σε 225 αθλητές από 20 σωματεία, φέρνοντας χαρά και ελπίδα για μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον.

Αναλυτικότερα, ο Στέφανος Δημόπουλος κατέλαβε την 1η θέση στις κατηγορίες,C1 1000μ Ανδρών και C1 200μ Ανδρών.

«Χρυσός» ο Χαράλαμπος Κοσμίδης, ο οποίος κατέκτησε την πρωτιά στα, C1 200μ Παίδων , C1 1000μ Εφήβων και C1 200μ Εφήβων.

Ο Γεώργιος Χατσατουριάν «σκαρφάλωσε στην κορυφή» των C1 1000μ Παίδων, καταφέρνοντας επίσης να έρθει 2ος και 3ος στις κατηγορίες, C1 1000μ Εφήβων και C1 200μ Παίδων, αντίστοιχα.

Πρωτιά και για τον Βλάντισλαβ Ντβουλιάτ στις κατηγορίες Κ1 1000μ Ανδρών, Κ1 500μ Ανδρών και Κ1 200μ Ανδρών.

Επιτυχία και για τον Νικόλαο Χρυσικό που κατέκτησε την 3η θέση στο Κ1 1000μ Ανδρών.

Πρώτοι τερμάτισαν επίσης στις κατηγορίες C2 1000μ Ανδρών οι Στέφανος Δημόπουλος- Στάθης Βερενίδης και Χαράλαμπος Κοσμίδης-Γεώργιος  Χατσατουριάν.

Επιπροσθέτως, «χρυσοί» και οι Βλάντισλαβ Ντβουλιάτ-Νικόλαος Χρυσικός στο Κ2 1000μ Ανδρών και Κ2 200μ Ανδρών.

Τέλος, την 1η θέση κατέκτησαν οι Βλάντισλαβ Ντβουλιάτ, Νικόλαος Χρυσικός, Στέφανος Δημόπουλος,  Στάθης Βερενίδης στο Κ4 500μ Ανδρών και την 2η στο Κ4 200μ Ανδρών.

«Επόμενη στάση» των Δημόπουλο και Βλάντισλαβ το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών στην Ουγγαρία, που θα πραγματοποιηθεί 21 με 25 Αυγούστου. Οι δύο αθλητές βρίσκονται ήδη στην Αθήνα, κάνοντας την κατάλληλη προετοιμασία για να πραγματοποιήσουν τους νέους τους στόχους.